Avotyötoiminta 1.1.2027?
Miten avotyötoiminnan tulee käymään 1.1.2027?
Esim. Varhan alueella kuulemma jatkuu, erään kaverini työhönvalmentaja sanoi niin... Mutta pitääkö tämä paikkansa?
Googlen tekoälyltä kysytty, jatkuuko vammaisten henkilöiden avotyötoiminta 2026. Onko tietoa, miten käy 1.1.2027 jälkeen?
Avotyötoiminta ei todennäköisesti ole loppumassa, vaikka edelleen olisi tarvetta sen tarkemmalle säätelylle sosiaalihuollon lainsäädännössä.
Hyvinvointialueet voivat myös jatkossa päättää varsin itsenäisesti, millä tavalla ja millä painotuksilla ne toteuttavat työtoimintaa joko toimintakeskuksissa tai tavallisilla työpaikoilla avotyötoimintana.
Vuonna 2027 uudistuvassa sosiaalihuoltolaissa työtoiminta on yksi mahdollinen tapa toteuttaa työikäisten toimintakyvyn ja osallisuuden tukea.
Ystävällisin terveisin,
Simo Klem, työllisyysasiantuntija
Kehitysvammaliitto
Oliko Verneri.netin neuvonnasta sinulle hyötyä? Vastaa lyhyeen kyselyyn. Palautteesi on meille todella tärkeää!